Kapadokya Alan Başkanlığı

Keşfetmekle bitmeyen, seyrine doyulmayan Kapadokya köylerimizde yeni ziyaret noktamız Sarıhıdır Köyü oldu.

Keşfetmekle bitmeyen, seyrine doyulmayan Kapadokya köylerimizde yeni ziyaret noktamız Sarıhıdır Köyü oldu.

Köyün girişinde sizleri karşılayan Kızılırmak Nehri'nin usul akışı sanki tüm köy halkının huzur ve sakinliğinin bir habercisi. Her sokağı merak uyandıran ve özgün yapılarla dolu Sarıhıdır Köyü, duru ve sürükleyici bir kitabın sayfaları gibi bizleri alıp masalsı bir rüyaya götürdü. Köy çehresinde gözümüze çarpan her detay, Anadolu'nun eli ve gönlü bol, güler yüzlü ve huzur veren insanlarını bir hikâye gibi bizlere sunuyor.
Henüz köy halkının nahif sohbetine başlamadan Sarıhıdır Köyü'nün çevresinde büyülendik. Sohbetimize başladıktan sonra anladık ki bu köyümüzün doğasının güzelliği adeta insanlarının yüzüne ve yüreğine de yansımış. "Tabiat bir çerçeve, bir sahnedir." der Tanpınar "Beş Şehir" kitabında; bu sahneyi, bu doğanın sanatsal çerçevesini hep birlikte korumaya ve yaşatmaya söz verdik Sarıhıdır Köyü sakinleri ile birlikte.
Bir köyümüzden daha huzuru, güveni ve iyi yürekliliği soluyarak ayrıldık. Kapadokya Alan Başkanlığı olarak bu ziyaretimizde de anladık ki; Kapadokya'yı korumak ve yaşatmak adına bu bölgenin gerçek sahiplerine güvenimiz ve inancımız tamdır.

20220629_172308.jpg